TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20E241K-S-2
ROV20E241K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20E241K-S-2
Brief Description
VARISTOR 216V 12.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20E241K-S-2.pdf
Availability of ROV20E241K-S-2
QUANTITY
ROV20E241K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20E241K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20E241K-S-2
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge12.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy202J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20E241K-S-2
ROV20E241K-S-2 Details Description
Related parts for ROV20E241K-S-2
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 19.3MM datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 24 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 35 V datasheet.pdf