TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H101K-S
ROV20H101K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H101K-S
Brief Description
VARISTOR 90V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H101K-S.pdf
Availability of ROV20H101K-S
QUANTITY
ROV20H101K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H101K-S
Internal Part NumberEIS-ROV20H101K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy72J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H101K-S
Related LinksROV20H, ROV20H101K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H101K-S Details Description
Related parts for ROV20H101K-S
IC VREF SERIES 2.5V SC70 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 10POLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 210A CC datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf