TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H121K-2
ROV20H121K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H121K-2
Brief Description
VARISTOR 108V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H121K-2.pdf
Availability of ROV20H121K-2
QUANTITY
ROV20H121K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H121K-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H121K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts100VDC
Energy88J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H121K-2
Related LinksROV20H, ROV20H121K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H121K-2 Details Description
Related parts for ROV20H121K-2
JUMPER-H2730TR/C2016A/X 8" datasheet.pdf
IC COMPAR HS DUAL 8-DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 80MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI BLUE datasheet.pdf
SGE1510-0-0760L-2000C-2000C datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A MP3A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf