TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H241K-S
ROV20H241K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H241K-S
Brief Description
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H241K-S.pdf
Availability of ROV20H241K-S
QUANTITY
ROV20H241K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H241K-S
Internal Part NumberEIS-ROV20H241K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy168J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H241K-S
Related LinksROV20H, ROV20H241K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H241K-S Details Description
Related parts for ROV20H241K-S
CONN SOCKET 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M20 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 250W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 29.8V 100W datasheet.pdf