| Internal Part Number | EIS-RP-123.3S/X2 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RP | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 303mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 5.2kV (5200V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 70% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |