Recom Power RP-1505S/P/X2
RP-1505S/P/X2 picture photo
Mfg. Part Number
RP-1505S/P/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP-1505S/P/X2.pdf
Availability of RP-1505S/P/X2
QUANTITY
RP-1505S/P/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP-1505S/P/X2
Internal Part NumberEIS-RP-1505S/P/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RP
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP-1505S/P/X2
Related LinksRP-150, RP-1505S/P/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
RP-1505S/P/X2 Details Description
Related parts for RP-1505S/P/X2
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A DPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB CP datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf
96-Bit, 220 MHz True-Color Video RAM-DAC IC datasheet.pdf