Recom Power RP10-2405DEW/P
RP10-2405DEW/P picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2405DEW/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RP10-2405DEW/P.pdf
Availability of RP10-2405DEW/P
QUANTITY
RP10-2405DEW/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2405DEW/P
Internal Part NumberEIS-RP10-2405DEW/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2405DEW/P
Related LinksRP10-24, RP10-2405DEW/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2405DEW/P Details Description
Related parts for RP10-2405DEW/P
MODULE POWER ENTRY 6A datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 5% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WB SIDRTRY BTMXIT 1.0M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf