Recom Power RP10-4805DE/P/M1
RP10-4805DE/P/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4805DE/P/M1
Brief Description
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05V
Datasheet Download
RP10-4805DE/P/M1.pdf
Availability of RP10-4805DE/P/M1
QUANTITY
RP10-4805DE/P/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4805DE/P/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-4805DE/P/M1
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4805DE/P/M1
Related LinksRP10-480, RP10-4805DE/P/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4805DE/P/M1 Details Description
Related parts for RP10-4805DE/P/M1
KIT VIPERLINK CD/LS6-PC CBL 9PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SOT227B datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
WARNER BRAKE datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf