Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RP104PJ560CS
RP104PJ560CS picture photo
Mfg. Part Number
RP104PJ560CS
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804
Datasheet Download
RP104PJ560CS.pdf
Availability of RP104PJ560CS
QUANTITY
RP104PJ560CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RP104PJ560CS
Internal Part NumberEIS-RP104PJ560CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0804
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP104PJ560CS
Related LinksRP104P, RP104PJ560CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RP104PJ560CS Details Description
Related parts for RP104PJ560CS
MOSFET N-CH 200V 10A TO-220FN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC BINARY CTC 15MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 93MA 22 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
125 WTB WAFER ASSY 5CKT EMBSTP P datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf