Recom Power RP12-2415SAW
RP12-2415SAW picture photo
Mfg. Part Number
RP12-2415SAW
Brief Description
CONV DC/DC 12W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP12-2415SAW.pdf
Availability of RP12-2415SAW
QUANTITY
RP12-2415SAW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP12-2415SAW
Internal Part NumberEIS-RP12-2415SAW
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP12-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP12-2415SAW
Related LinksRP12-2, RP12-2415SAW Datasheet, Recom Power Distributor
RP12-2415SAW Details Description
Related parts for RP12-2415SAW
IC DIFF LINE DVR/RCVR PR 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 84A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 64KB 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf