Recom Power RP15-4805SA
RP15-4805SA picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4805SA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-4805SA.pdf
Availability of RP15-4805SA
QUANTITY
RP15-4805SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4805SA
Internal Part NumberEIS-RP15-4805SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4805SA
Related LinksRP15-, RP15-4805SA Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4805SA Details Description
Related parts for RP15-4805SA
RELAY SSR 30A 240VAC AC OUT DIN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER TSSOP TO 14DIP datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf