Recom Power RP15-4812SFW
RP15-4812SFW picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4812SFW
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP15-4812SFW.pdf
Availability of RP15-4812SFW
QUANTITY
RP15-4812SFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4812SFW
Internal Part NumberEIS-RP15-4812SFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4812SFW
Related LinksRP15-4, RP15-4812SFW Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4812SFW Details Description
Related parts for RP15-4812SFW
IC 5V PCM CODEC-FILTER 20-SSOP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.17MH 1.22A SMD datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 12V CIRC 24MM CHASSIS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/04GL 5.9RL datasheet.pdf
KIT, SAFETY MAT TRIM HARDWARE datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W SMBG datasheet.pdf
CERM FILTER 455 KHZ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf