Rohm Semiconductor RP1L055SNTR
RP1L055SNTR picture photo
Mfg. Part Number
RP1L055SNTR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 5.5A MPT6
Datasheet Download
RP1L055SNTR.pdf
Availability of RP1L055SNTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1L055SNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1L055SNTR
Internal Part NumberEIS-RP1L055SNTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds730pF @ 10V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageMPT6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1L055SNTR
Related LinksRP1L0, RP1L055SNTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RP1L055SNTR Details Description
Related parts for RP1L055SNTR
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 14DB datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC MPU Z180 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 70UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 6A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A TO262 datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 2 ROW 40 POS datasheet.pdf