Recom Power RP20-1212SA/P-HC
RP20-1212SA/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-1212SA/P-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-1212SA/P-HC.pdf
Availability of RP20-1212SA/P-HC
QUANTITY
RP20-1212SA/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-1212SA/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-1212SA/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-1212SA/P-HC
Related LinksRP20-121, RP20-1212SA/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-1212SA/P-HC Details Description
Related parts for RP20-1212SA/P-HC
RES SMD 33.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" YEL JACKS datasheet.pdf
PCIE PRESS FIT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 STEEL 1.4MM datasheet.pdf
CONN 34POS 0.8MM SMT datasheet.pdf