Recom Power RP20-2415DAW
RP20-2415DAW picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415DAW
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2415DAW.pdf
Availability of RP20-2415DAW
QUANTITY
RP20-2415DAW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415DAW
Internal Part NumberEIS-RP20-2415DAW
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)677mA, 677mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415DAW
Related LinksRP20-2, RP20-2415DAW Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415DAW Details Description
Related parts for RP20-2415DAW
MOSFET N-CH 100V 4A 8-SOIC datasheet.pdf
MCP2.8 BU-CONTACT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1362-33 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC AXIAL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
62P F HD PC 370PF 4-40 FR/REAR datasheet.pdf
26500 42C 42#16 P PLUG SS LC datasheet.pdf
2 ADC, 6 DAC, 96 kHz, 24-Bit Sigma-Delta Codec IC datasheet.pdf