Recom Power RP20-243.3SA/P
RP20-243.3SA/P picture photo
Mfg. Part Number
RP20-243.3SA/P
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-243.3SA/P.pdf
Availability of RP20-243.3SA/P
QUANTITY
RP20-243.3SA/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-243.3SA/P
Internal Part NumberEIS-RP20-243.3SA/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-243.3SA/P
Related LinksRP20-24, RP20-243.3SA/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-243.3SA/P Details Description
Related parts for RP20-243.3SA/P
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
VARISTOR 702V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "3" ORG/BLK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG21 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf