Recom Power RP20-4812DAW
RP20-4812DAW picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4812DAW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-4812DAW.pdf
Availability of RP20-4812DAW
QUANTITY
RP20-4812DAW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4812DAW
Internal Part NumberEIS-RP20-4812DAW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4812DAW
Related LinksRP20-4, RP20-4812DAW Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4812DAW Details Description
Related parts for RP20-4812DAW
CONN IDC 5POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V X7R 5SIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf