Recom Power RP20-4815SF/N-HC
RP20-4815SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4815SF/N-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP20-4815SF/N-HC.pdf
Availability of RP20-4815SF/N-HC
QUANTITY
RP20-4815SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4815SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-4815SF/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4815SF/N-HC
Related LinksRP20-481, RP20-4815SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4815SF/N-HC Details Description
Related parts for RP20-4815SF/N-HC
BOX ABS BLACK 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X49.4V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.05A 173 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf