Recom Power RP30-2405SEW/N
RP30-2405SEW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2405SEW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP30-2405SEW/N.pdf
Availability of RP30-2405SEW/N
QUANTITY
RP30-2405SEW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2405SEW/N
Internal Part NumberEIS-RP30-2405SEW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2405SEW/N
Related LinksRP30-24, RP30-2405SEW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2405SEW/N Details Description
Related parts for RP30-2405SEW/N
IC ENCORE MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC CMOS QUAD 8BIT 20-DIP datasheet.pdf
TOOL CRIMP POSITIONER FOR 5A datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA SQUARE RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf