Recom Power RP30-2412SF/N
RP30-2412SF/N picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2412SF/N
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP30-2412SF/N.pdf
Availability of RP30-2412SF/N
QUANTITY
RP30-2412SF/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2412SF/N
Internal Part NumberEIS-RP30-2412SF/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2412SF/N
Related LinksRP30-2, RP30-2412SF/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2412SF/N Details Description
Related parts for RP30-2412SF/N
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT .1A datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 540MA 133 MOHM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A QD 38TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf