Recom Power RP30-2415DFW-HC
RP30-2415DFW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2415DFW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-36VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP30-2415DFW-HC.pdf
Availability of RP30-2415DFW-HC
QUANTITY
RP30-2415DFW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2415DFW-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-2415DFW-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2415DFW-HC
Related LinksRP30-24, RP30-2415DFW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2415DFW-HC Details Description
Related parts for RP30-2415DFW-HC
CAP FILM 10000PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 12 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf