Recom Power RP30-2415SFW
RP30-2415SFW picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2415SFW
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-2415SFW.pdf
Availability of RP30-2415SFW
QUANTITY
RP30-2415SFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2415SFW
Internal Part NumberEIS-RP30-2415SFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2415SFW
Related LinksRP30-2, RP30-2415SFW Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2415SFW Details Description
Related parts for RP30-2415SFW
LED SS YLW DIFF RA PCB 3MM datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM MCX MALE datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf