Recom Power RP30-4815SF/N-HC
RP30-4815SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4815SF/N-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-4815SF/N-HC.pdf
Availability of RP30-4815SF/N-HC
QUANTITY
RP30-4815SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4815SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-4815SF/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4815SF/N-HC
Related LinksRP30-481, RP30-4815SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4815SF/N-HC Details Description
Related parts for RP30-4815SF/N-HC
JUMPER-H1507TR/A2015G/H1507TR10" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-QFN (3x3) datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO214AC datasheet.pdf
CLEAR HTAP COVER FOR HTCT 250 datasheet.pdf
AVM3 SNAP ACTION SWITCH (10.1A, datasheet.pdf