Recom Power RP40-1212DG-HC
RP40-1212DG-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP40-1212DG-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP40-1212DG-HC.pdf
Availability of RP40-1212DG-HC
QUANTITY
RP40-1212DG-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-1212DG-HC
Internal Part NumberEIS-RP40-1212DG-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP40-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A, 1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-1212DG-HC
Related LinksRP40-12, RP40-1212DG-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-1212DG-HC Details Description
Related parts for RP40-1212DG-HC
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 80MHZ 28PLCC datasheet.pdf
MULTIMETER W/BATTERY TEST datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 825 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 324FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMCJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DEV BOARD FOR SAFETI-HSK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 198 MOHM SMD datasheet.pdf