Recom Power RP40-2405SG-HC
RP40-2405SG-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP40-2405SG-HC
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP40-2405SG-HC.pdf
Availability of RP40-2405SG-HC
QUANTITY
RP40-2405SG-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-2405SG-HC
Internal Part NumberEIS-RP40-2405SG-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-2405SG-HC
Related LinksRP40-24, RP40-2405SG-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-2405SG-HC Details Description
Related parts for RP40-2405SG-HC
IDC CABLE - MSR16K/MC16G/X datasheet.pdf
CONN MODULAR 6POS MALE datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf