Recom Power RP60-4805SG-HC
RP60-4805SG-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP60-4805SG-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 60W 36-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP60-4805SG-HC.pdf
Availability of RP60-4805SG-HC
QUANTITY
RP60-4805SG-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP60-4805SG-HC
Internal Part NumberEIS-RP60-4805SG-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP60-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 40°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP60-4805SG-HC
Related LinksRP60-48, RP60-4805SG-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP60-4805SG-HC Details Description
Related parts for RP60-4805SG-HC
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 5 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
STK600 LCD FOR XMEGAB datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X18 POS BK datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" RBW FLOAT NI datasheet.pdf