TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J20RBTDF
RP73PF1J20RBTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J20RBTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J20RBTDF.pdf
Availability of RP73PF1J20RBTDF
QUANTITY
RP73PF1J20RBTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J20RBTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J20RBTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP73P, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J20RBTDF
Related LinksRP73PF1, RP73PF1J20RBTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J20RBTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J20RBTDF
CONN HEADER 26POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 0.3A 8-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 88MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf