E-Switch RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
RP8100B2M1CEBLKBLUBLU picture photo
Mfg. Part Number
RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Datasheet Download
RP8100B2M1CEBLKBLUBLU.pdf
Availability of RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
QUANTITY
RP8100B2M1CEBLKBLUBLU Order Process
Ship out your order
Specifications of RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
Internal Part NumberEIS-RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesRP8100
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC50V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)2.8 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.60mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
Related LinksRP8100B2M1, RP8100B2M1CEBLKBLUBLU Datasheet, E-Switch Distributor
RP8100B2M1CEBLKBLUBLU Details Description
Related parts for RP8100B2M1CEBLKBLUBLU
RES 3.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC34H/AE34M/HKC34H datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD .100 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A datasheet.pdf
RES 56 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 115MA 17.1 OHM datasheet.pdf