Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT18R0
RPC0805JT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT18R0
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT18R0.pdf
Availability of RPC0805JT18R0
QUANTITY
RPC0805JT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT18R0
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT18R0
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT18R0
Related LinksRPC080, RPC0805JT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT18R0 Details Description
Related parts for RPC0805JT18R0
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT PSOC MINIPROG3 PROGRAM DEBUG datasheet.pdf
THERMOSTAT 20 DEG C NO FASTON datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 96VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW/YLW BI-LEVEL RA datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf