Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT300R
RPC0805JT300R picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT300R
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT300R.pdf
Availability of RPC0805JT300R
QUANTITY
RPC0805JT300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT300R
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT300R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT300R
Related LinksRPC080, RPC0805JT300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT300R Details Description
Related parts for RPC0805JT300R
CAP CER 27PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 1600VDC datasheet.pdf