Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT39R0
RPC0805JT39R0 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT39R0
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT39R0.pdf
Availability of RPC0805JT39R0
QUANTITY
RPC0805JT39R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT39R0
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT39R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT39R0
Related LinksRPC080, RPC0805JT39R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT39R0 Details Description
Related parts for RPC0805JT39R0
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf