Stackpole Electronics Inc. RPC0805JT51R0
RPC0805JT51R0 picture photo
Mfg. Part Number
RPC0805JT51R0
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RPC0805JT51R0.pdf
Availability of RPC0805JT51R0
QUANTITY
RPC0805JT51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0805JT51R0
Internal Part NumberEIS-RPC0805JT51R0
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0805JT51R0
Related LinksRPC080, RPC0805JT51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0805JT51R0 Details Description
Related parts for RPC0805JT51R0
FERRITE CHIP 1500 OHM 50MA 0603 datasheet.pdf
SUPERVISOR 3V WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 5V DPDT BLUE datasheet.pdf
SCR SENS 400V 4A TO-251 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
381 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
SHS LW 1.5MM 30POS HARNESS BLK datasheet.pdf