Murata Electronics North America RPE5C1H472J2P1C03B
RPE5C1H472J2P1C03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H472J2P1C03B
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H472J2P1C03B.pdf
Availability of RPE5C1H472J2P1C03B
QUANTITY
RPE5C1H472J2P1C03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H472J2P1C03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H472J2P1C03B
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H472J2P1C03B
Related LinksRPE5C1H47, RPE5C1H472J2P1C03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H472J2P1C03B Details Description
Related parts for RPE5C1H472J2P1C03B
CONN HOUSING 50POS .100" DUAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER ANALOG 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 3A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 674 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V T/H datasheet.pdf