Murata Electronics North America RPE5C2A180J2K1Z03B
RPE5C2A180J2K1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A180J2K1Z03B
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A180J2K1Z03B.pdf
Availability of RPE5C2A180J2K1Z03B
QUANTITY
RPE5C2A180J2K1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A180J2K1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A180J2K1Z03B
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A180J2K1Z03B
Related LinksRPE5C2A18, RPE5C2A180J2K1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A180J2K1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C2A180J2K1Z03B
SCR NON-SENS 400V 8A TO-251AA datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB OTP 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 304A Y4-M6 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf