Murata Electronics North America RPE5C2A391J2M1A03A
RPE5C2A391J2M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C2A391J2M1A03A
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C2A391J2M1A03A.pdf
Availability of RPE5C2A391J2M1A03A
QUANTITY
RPE5C2A391J2M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C2A391J2M1A03A
Internal Part NumberEIS-RPE5C2A391J2M1A03A
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C2A391J2M1A03A
Related LinksRPE5C2A39, RPE5C2A391J2M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C2A391J2M1A03A Details Description
Related parts for RPE5C2A391J2M1A03A
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V .600 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CABLE R/A FEMAL-STR FMAL 5POS 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LX6 P UNMA 2MM (4 KM) SCF datasheet.pdf