Murata Electronics North America RPER72A331K2S2B03A
RPER72A331K2S2B03A picture photo
Mfg. Part Number
RPER72A331K2S2B03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER72A331K2S2B03A.pdf
Availability of RPER72A331K2S2B03A
QUANTITY
RPER72A331K2S2B03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER72A331K2S2B03A
Internal Part NumberEIS-RPER72A331K2S2B03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER72A331K2S2B03A
Related LinksRPER72A33, RPER72A331K2S2B03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER72A331K2S2B03A Details Description
Related parts for RPER72A331K2S2B03A
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 8X16 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CBL 1COND 24AWG SHLD CLR 305M datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf