Recom Power RPP20-1212S-1T
RPP20-1212S-1T picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1212S-1T
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1212S-1T.pdf
Availability of RPP20-1212S-1T
QUANTITY
RPP20-1212S-1T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1212S-1T
Internal Part NumberEIS-RPP20-1212S-1T
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 94°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1212S-1T
Related LinksRPP20-1, RPP20-1212S-1T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1212S-1T Details Description
Related parts for RPP20-1212S-1T
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 480V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 53.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 40POS TIN datasheet.pdf