Recom Power RPP20-1215S-L
RPP20-1215S-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1215S-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1215S-L.pdf
Availability of RPP20-1215S-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-1215S-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1215S-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-1215S-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1215S-L
Related LinksRPP20-, RPP20-1215S-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1215S-L Details Description
Related parts for RPP20-1215S-L
CAP TRIMMER 6-40PF 25V SMD datasheet.pdf
DESOLDER TIP FOR DXV80 2.3X1.0MM datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 12DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC GATE DVR HALF BRIDGE 16SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.96NS 256CSBGA datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1020-7C-1 ANVIL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 40mA Signage 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf