Recom Power RPP20-1215S-L
RPP20-1215S-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1215S-L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1215S-L.pdf
Availability of RPP20-1215S-L
QUANTITY
RPP20-1215S-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1215S-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-1215S-L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1215S-L
Related LinksRPP20-, RPP20-1215S-L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1215S-L Details Description
Related parts for RPP20-1215S-L
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SW GRIP PLUNGER SPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO251 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1.4UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 262 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-SUB 50C PIN ST PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf