Recom Power RPP20-2405SW-1F
RPP20-2405SW-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405SW-1F
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405SW-1F.pdf
Availability of RPP20-2405SW-1F
QUANTITY
RPP20-2405SW-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405SW-1F
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405SW-1F
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405SW-1F
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405SW-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405SW-1F Details Description
Related parts for RPP20-2405SW-1F
CONN DIN HEADER 96POS R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12POS VERT 2MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 10-43MHZ 48LLP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
D-CODE, PLUGS ON DOUBLE ENDED, 3 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf