JST Sales America Inc. S18B-PHDSS(LF)(SN)
S18B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S18B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 18POS 2MM
Datasheet Download
S18B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of S18B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
S18B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S18B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S18B-PHDSS(LF)(SN)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S18B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksS18B-PHDS, S18B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S18B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for S18B-PHDSS(LF)(SN)
CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8CONT DIN SLD LOCKRING datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CABLE 22AWG SHIELDED datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24170-610-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR R8C/36T datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 290MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf