Recom Power RPP20-2405SW-M
RPP20-2405SW-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405SW-M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-2405SW-M.pdf
Availability of RPP20-2405SW-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-2405SW-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405SW-M
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405SW-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405SW-M
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405SW-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405SW-M Details Description
Related parts for RPP20-2405SW-M
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-TSSOP datasheet.pdf
IC CURRENT SWITCH 10% 10UTQFN datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN PLUG 48 CKT SIGNAL MODULE datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 4POS 3MM datasheet.pdf
TERM DIE SET KIT datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf