Recom Power RPP20-243.3SW-M
RPP20-243.3SW-M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-243.3SW-M
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-243.3SW-M.pdf
Availability of RPP20-243.3SW-M
QUANTITY
RPP20-243.3SW-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-243.3SW-M
Internal Part NumberEIS-RPP20-243.3SW-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 93°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-243.3SW-M
Related LinksRPP20-2, RPP20-243.3SW-M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-243.3SW-M Details Description
Related parts for RPP20-243.3SW-M
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD523 datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 18 WHT 1 = 500PCS datasheet.pdf
SOCKET HEX 5/32" 1.65" datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf