Recom Power RPP20-4805SW-L
RPP20-4805SW-L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4805SW-L
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4805SW-L.pdf
Availability of RPP20-4805SW-L
QUANTITY
RPP20-4805SW-L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4805SW-L
Internal Part NumberEIS-RPP20-4805SW-L
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 97°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max20W