Recom Power RPP20-4812SW-1L
RPP20-4812SW-1L picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4812SW-1L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4812SW-1L.pdf
Availability of RPP20-4812SW-1L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-4812SW-1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4812SW-1L
Internal Part NumberEIS-RPP20-4812SW-1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 96°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4812SW-1L
Related LinksRPP20-4, RPP20-4812SW-1L Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4812SW-1L Details Description
Related parts for RPP20-4812SW-1L
CONN BASE TERM BLK FOR FUSE PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTER FILE DL 16X4 24DIP datasheet.pdf
MOD IGBT SGL SWITCH 1700V E10 datasheet.pdf
SW ROTARY SP-12 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
GREASE SILVER CONDUCTIVE 0.25OZ datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
DRAG STOCK datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A datasheet.pdf