Recom Power RPP20-4815S-1M
RPP20-4815S-1M picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815S-1M
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-4815S-1M.pdf
Availability of RPP20-4815S-1M
QUANTITY
RPP20-4815S-1M Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815S-1M
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815S-1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.333A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 99°C
Efficiency90.2%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815S-1M
Related LinksRPP20-4, RPP20-4815S-1M Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815S-1M Details Description
Related parts for RPP20-4815S-1M
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUEHRUNGSSTIFT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 20X15.5MM 14.3MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf