Recom Power RPP20-4815SW/N
RPP20-4815SW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815SW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPP20-4815SW/N.pdf
Availability of RPP20-4815SW/N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-4815SW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815SW/N
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815SW/N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815SW/N
Related LinksRPP20-4, RPP20-4815SW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815SW/N Details Description
Related parts for RPP20-4815SW/N
FIXED IND 270UH 450MA 860 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK Y/G .75" X 200' datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
X4 SATA CABLE ASSY - 2M KEY 1 4 datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC 2TX/SSLX-SM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.48A 65 MOHM datasheet.pdf