Recom Power RPP20-4815SW
RPP20-4815SW picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-4815SW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPP20-4815SW.pdf
Availability of RPP20-4815SW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-4815SW Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-4815SW
Internal Part NumberEIS-RPP20-4815SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.48" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 97°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-4815SW
Related LinksRPP20-, RPP20-4815SW Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-4815SW Details Description
Related parts for RPP20-4815SW
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE GP 2.4KV 1050A DO200AB datasheet.pdf