Recom Power RPP30-2424S-T
RPP30-2424S-T picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-2424S-T
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPP30-2424S-T.pdf
Availability of RPP30-2424S-T
QUANTITY
RPP30-2424S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-2424S-T
Internal Part NumberEIS-RPP30-2424S-T
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 94°C
Efficiency91.4%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-2424S-T
Related LinksRPP30-, RPP30-2424S-T Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-2424S-T Details Description
Related parts for RPP30-2424S-T
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17.5A 8MLP datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO F JACK datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf