Recom Power RPP40-2424DW-B
RPP40-2424DW-B picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-2424DW-B
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-24VOUT
Datasheet Download
RPP40-2424DW-B.pdf
Availability of RPP40-2424DW-B
QUANTITY
RPP40-2424DW-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-2424DW-B
Internal Part NumberEIS-RPP40-2424DW-B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)840mA, 840mA
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-2424DW-B
Related LinksRPP40-2, RPP40-2424DW-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-2424DW-B Details Description
Related parts for RPP40-2424DW-B
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT5.08/08/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
LOW PROFILE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf